Občan

Identita každého občana České republiky je tvořena sadou údajů, které jsou uloženy v základním registru obyvatel.

Pokud chcete využívat elektronické služby veřejné správy, musíte se k nim přihlásit způsobem, který tato služba umožní. Prostředky pro identifikaci mají různou úroveň důvěry. Nejvyšší úroveň důvěry splňuje např. občanský průkaz s čipem, který je vydávaný od 1. 7. 2018. Na střední úrovni důvěry je například přihlášení uživatelským účtem národní identitní autority (jméno, heslo, SMS kód). Na nízké úrovni důvěry je např. přihlášení jménem a heslem.

Každý poskytovatel online služby si určí, jakou úroveň důvěry prostředků pro identifikaci požaduje. Zároveň si určí, jaké údaje o Vás potřebuje získat, aby bezpečně věděl, komu poskytuje službu. Při každém přihlášení udělujete souhlas s odesláním těchto údajů. Tyto souhlasy lze udělit i trvale a naopak je lze kdykoliv odebrat po přihlášení k Vašemu uživatelskému účtu.

Váš uživatelský účet lze po jeho aktivaci používat jako prostředek pro přihlašovaní k online službám veřejné správy.

Každé vaše přihlášení pomocí národního bodu je zaznamenáváno a objeví se Vám jako záznam o využití údajů z registru obyvatel. Výpis těchto záznamů si můžete pořídit pomocí jednoduchého online formuláře nebo na kontaktním místě Czech POINT.